Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Organizace a spolky > Muzeum Prosenice

Muzeum Prosenice

Prosenice bZnak MUZEA PROSENICEyly obcí odjakživa kulturní, měly bohatou historii. Myšlenka shromažďovat a zachovat staré historické předměty a věci ze života našich předků pro budoucí generace tady byla vždycky. K jejímu naplnění však došlo až v současné době, v době, kdy byly bohužel selské statky v naší obci již téměř vyklizeny.

Impulzem pro založení muzea Prosenice byl prodej gruntu Davídkových, jednoho z posledních stále ještě plně vybavených gruntů v obci, který měl být v krátké době „vyčištěn“. S vědomím toho, že máme již snad poslední příležitost shromáždit dnes již poslední vzácné věci sloužící po generace v gruntech našich sedláků a zachránit je před zničením, rozhodli jsme se konat. Rozhodnutí nebylo jednoduché, bylo třeba najít obecní prostory pro skladování věcí – exponátů, oslovit místní občany a organizace a domluvit se o záměru a spolupráci při převážení a stěhování, najít a vybudovat vhodné prostory, kde budou věci umístěny a vystaveny. Starosta obce se obklopil lidmi, se kterými se vše postupně řešilo, díky evropským dotacím z Regionálního operačního programu Střední Morava se mu podařilo vybudovat v r. 2014 za složitých podmínek nynější budovu muzea. K slavnostnímu otevření muzea došlo 1.5.2015. Muzejní expozice odrážejí, jak se žilo v obci před sto lety, jakými řemesly se lidé v dědině zabývali, jaké zemědělské vybavení používali, nechybí expozice věnované místnímu cukrovaru, cihelně, mlékárně, jsou zde i další zajímavosti jako vojenské uniformy a další. Stavba muzea je prosklená, vzdušná, moderní. Cílem muzea Prosenice je nejen seznamovat návštěvníky s historií Prosenic, ale také přispět do společenského života v obci a okolí zajímavými muzejními akcemi, např. uspořádáním nevšedních výstav, předváděním ukázek starých řemesel v praxi, chystáním dílniček pro děti i pro celé školní výpravy, pořádáním besed a koncertů přímo ve zdech muzea i pořádáním muzejnických zájezdů. Muzeum je od října 2022 organizační složkou obce a pečuje o něj vedoucí muzea za pomoci společenství dobrovolníků a nadšenců. První muzejní sezónu zahájili „muzejníci“ slavnostním otevřením muzea v květnu 2015. Od počátku navštěvuje muzeum v průměru více než dva tisíce návštěvníků, kteří shlédli každým rokem nejméně dvě velké výstavy.

 

VÝSTAVY:

100 let myslivosti v Prosenicích, Výstava ručních prací, autorská výstava studentek Ateliéru design skla Adély Lakomé a Gabriely Lhotákové pod názvem „Daří se?“, Výstava ovoce, zeleniny, květin a bylinek, Výstava fotografií ze všech společenských akcí v obci, Výstava starých hraček, Výstava SDH Prosenice ke 110. výročí, Výstava filmových plakátů kina „Bio Blesk Prosenice“, výstava Rybářství v Prosenicích, výstava „Domácí práce z dob našich babiček ( pračky, žehličky, šicí stroje, s praktickými ukázkami ), výstava Betlémy Stanislava Dostála, výstava Retro 60.,70.,80. léta minulého století, výstava 100 let Československa - osmičkové roky v Prosenicích, výstava betlémů a andělů „Anděl se jim ukázal, do Betléma jít kázal“, Velikonoční výstava s předváděním tradic, výstava Svatební šaty a svatební fotografie, Výstava uměleckého kovářství, vojenských uniforem a fotografií z rekonstrukcí Prusko-rakouských bitev roku 1866, vánoční výstava Na vánoce dlouhý noce…, prodejní výstava Paličkovaná krajka B. Křižkové a broušené sklo Adély Lakomé a výstava Proseňáci na cestách...

 

K VÝSTAVÁM POŘÁDÁME DALŠÍ AKCE:

Každým rokem v září pořádáme v muzejním prostředí Hudební podvečer, jde o koncert špičkových hudebníků a setkání zajímavých osobností. V době dušičkového víkendu máme vždy Dny otevřených dveří, využívají je především rodáci ze vzdálenějších míst. Rozvíjíme spolupráci se školami, spolu s dětmi objevujeme funkci věcí již zapomenutých (zkoušíme např. proces praní z dřívějších dob, jak se mlátí s cepy, jak funguje fukar s ručním pohonem, vyzkouší si práci se stolařským nářadím, ruční práce z dob prababiček – vyšívání, háčkování, ukázky pletení, práce s korálky, výroba panenek ze slámy i z hadříků).

 

Přáli bychom si, aby naše muzeum bylo zdrojem dalších znalostí a zkušeností, a také inspirací a obohacením společenského a kulturního života. Vítáme každého, kdo chce naše muzeum navštívit, rádi bychom mezi sebe přivítali další nadšence, kteří by chtěli s námi spolupracovat.

 

Individuální a zejména skupinové návštěvy je možné dohodnout telefonicky na tel. č. 737 205 449.

                                                                                                       Za Muzeum Prosenice: Ing. Otakar Dokoupil, CSc.

KONTAKT:Pohlednice MUZEA PROSENICE

Adresa:                  Obecní úřad Prosenice

   Muzeum Prosenice

   Na Návsi 10

   751 21 Prosenice


Kontaktní osoby:   Ing. Otakar Dokoupil, CSc.

                                vedoucí muzea

E-mail:                    otakar.dokoupil@volny.cz

Telefon:                   +420 737 205 449